به سایت رسا تاسیسات خوش آمدید.در صورت بروز هر گونه مشکل با ما در تماس باشید.

کاربرد لوله مانیسمان در صنعت

۱۰ اردیبهشت

کاربرد لوله مانیسمان در صنعت

کاربرد لوله مانیسمان در صنعت

لوله ها وسایل و تجهیزاتی هستند که برای ساخت مخازن تحت فشار، انتقال سیالات و…. مورد استفاده قرار می گیرد و از نظر جنس به دو دسته فلزی و غیر فلزی تقسیم می شوند.

لوله های مانیسمان از جمله لوله های فلزی پرکاربرد در صنعت می باشند، این لوله هیچ درزی ندارد و در صنعت برای نصب سیستم تاسیسات و لوله کشی استفاده می شود، همچنین به دلیل نداتشن درز در شرایط مختلف بسیار مقاوم می باشد.

 

 

شایان ذکر است که برای تهیه و تولید این لوله ها از روش جوش کاری استفاده نمی شود و تولید لوله های مانیسمان در کارخانه به روش های خاصی انجام می شود، به عنوان مثال برای ساخت لوله های مانیسمان از شمش استفاده می شود به عبارتی شمش را حرارت می دهند و با استفاده از سمبه ماتریسی به آن شکل می دهند و از قالب مخصوص عبور می دهند، بعد از گذراندن این مراحل برای این که لوله به اندازه مورد نیاز برسد از غلتک های مخصوص استفاده می کنند و در آخر شمش فولادی داغ به شکل لوله در می آید.

نکته مهم در ساخت این لوله ها این است که از استاندارهای ویژه ای مانند استاندارد ASTM به شماره A106  و A53 و استاندارد گاز و نفت APL 5L   برای ساخت استفاده می شود. لوله های مانیسمان انواع مختلفی دارند که یکی از آن ها لوله مانیسمان گوش دار است که از صخامت بالایی برخوردار است. قیمت این لوله ها نسبت به لوله های درزدار بسیار بیشتر می باشد.

 اهمیت لوله مانیسمان به چه دلیل می باشد؟

لوله مانیسمان در قطرها و ابعاد کوچک قابل تولید است. تولید این لوله ها در ابعاد بزرگ اصولا به صرفه نمی باشد به همین دلیل معمولا در قطرهای بالا تولید نمی شود. این لوله ها دارای استحکام بالایی هستند. قطر نهایی این لوله ها حدود 24 اینچ می باشد. ضخامت این لوله ها براساس نوع سیال و فشار مشخص می شود که در صنعت به آن  scheduleو یا رده می گویند بنابراین هرچه رده یا schedule بالاتر باشد، ضخامت لوله ها نیز بیشتر می شود. به عنوان مثال لوله مانیسمانی رده 80 دارای ضخامت 1.5 میلی متری است. این لوله ها هم در ایران تولید می شوند و هم به صورت وارداتی داخل کشور موجود می باشند.

 

 

کاربرد لوله های مانیسمان در صنعت

1- جهت خطوط نفت و گاز

2- جهت خطوط هیدرولیک

3- جهت خطوط دارویی و صنایع غذایی

4- جهت خطوط فشار قوی

5- جهت ساخت ایستگاه های قطارو اتوبوس

6- جهت ساخت پل های عابر پیاده

مقایسه لوله بدون درز ( مانیسمان)  با سایر لوله های به کار رفته در صنعت

لوله های فلزی بسیاری برای نصب در شرایط ویژه طراحی شده اند، لوله های یو پی وی سی و پلی اتیلن نیز قابلیت نصب در فشار معمولی را دارند اما در برخی موارد باید از لوله هایی با ویژگی های خاص در سیستم تاسیسات و لوله کشی استفاده کرد. لوله های یو پی وی سی و پلی اتیلن اصولا برای انتقال فاضلاب و آب در شبکه های گوناگون استفاده می شوند. اصولا لوله های صنعتی دارای دیواره های مقاومی هستند و در برابر تغییرات جوی و محیطی مقاوم می باشند. لوله های مانیسمان از جمله لوله هایی است که در صنعت به وفور از آن استفاده می شود.