به سایت رسا تاسیسات خوش آمدید.در صورت بروز هر گونه مشکل با ما در تماس باشید.

چرا لوله‌های آهنی را گالوانیزه می کنند؟

۰۶ اردیبهشت

چرا لوله‌های آهنی را گالوانیزه می کنند؟

چرا لوله‌های آهنی را گالوانیزه می کنند؟

از قدیم تا به امروز هر چیزی که آسیب پذیر بوده است را تلاش می کردند تا با روش های خاصی از خطرات احتمالی که آن را تهدید می کرده است حفظ کنند، اگر نگاهی گذرا به جریانات زندگی خود داشته باشیم نیز به طور بسیار واضحی متوجه این موضوع خواهیم شد، زیرا بسیاری از چیزهایی که در طول روز از آن ها استفاده می کنیم در معرض خطراتی هستند که وظیفه ما است آن ها را حفظ کنیم.

برای مثال گوشت و مرغ هایی که خریداری می کنیم را با استفاده از فریزر منجمد می کنیم تا بتوانیم برای مدت زمان بیشتری از آن ها استفاده کنیم وهم چنین آن ها را از در معرض باکتری  و قارچ قرار گرفتن حفظ کنیم و یا اینکه سعی می‌کنیم مواد خوراکی مورد نظرمان را در بسته بندی های مخصوص خریداری کنیم و در منزل هم در ظرف های جداگانه ای نگه داری کنیم زیرا این را می دانیم که مواد خوراکی بسیار حساس هستند و حتما باید در محیطی به دور از رطوبت قرار بگیرند.

قضیه ی نگه داری از عوامل آسیب زا شامل اشیا هم می شود، برای مثال لوله ها می توانند دچار خوردگی و زنگ زدگی بشوند، به همین دلیل برای افزایش طول عمر آن ها حتما باید روش هایی را به کار ببریم تا بتوانیم از آن ها محافظت کنیم.

یکی از روش هایی که لوله‌های آهنی و فولادی را از خورده شدن حفظ می کند، گالوانیزه کردن آن ها است. گالوانیزه شدن در واقع یعنی قرار گرفتن لایه ای از جنس روی بر روی لوله ها. این لایه باعث می شود که جنس اصلی لوله که می تواند از برخی فلزات باشد، دچار خوردگی و آسیب های شیمیایی نشود.

 

  

لوله های آهنی را چگونه گالوانیزه می کنند؟

گالوانیزاسیون معمولا با دو روش گرم و سرد انجام می شود، که هر کدام از دو روش را به طور خلاصه در زیر توضیح خواهیم داد.

در روش گرم لوله ها برای گالوانیزه شدن باید بسیار تمیز باشند، به همین دلیل طی مراحلی چربی های آن ها زدوده خواهد شد و اگر زنگ آهن بر روی آن ها ایجاد شده باشد نیز پاکسازی می شود، پس از تمیز شدن لوله ها آن ها را در محلولی با نام فلاکس غوطه ور می کنند، این محلول باعث می شود، محلول روی بهتر در فلز نفوذ کند.

پس از این که لوله ها وارد محلول فلاکس شدند، نوبت به آن می رسد که برای گالوانیزه شدن وارد کوره ای با دمای 120 درجه سانتی گراد شوند پس از آن که سطح آن ها به خوبی خشک شد باید وارد حمام روی شوند، این حمام به مدت یک دقیقه و تحت دمای 450 درجه سانتیگراد انجام می شود، پس از این که یک دقیقه تمام شد، لوله ها را از حمام خارج می‌کنند.

هنگامی که لوله ها خارج شدند باید روی اضافی از  آن ها پاک شود و برای این کار در معرض دمش هوا و بخار آب قرار می گیرند تا پاکسازی شوند و پس از آن سریعا وارد آب سرد می شوند تا از آلیاژ شدن آهن و روی جلوگیری شود.

در روش سرد لوله ها به درون محلولی از یون های روی که با روش الکترولیز ایجاد شده اند برده می شوند وسپس لوله‌های آهنی گالوانیزه ایجاد می شوند.

 

 

مزایای لوله های گالوانیزه آهنی

یکی از مصارف مهم لوله‌های آهنی انتقال آب است و به دلیل این که آب معمولا املاح فراوانی دارد می تواند باعث خوردگی

لوله شود و مسلما این موضوع می تواند به سلامتی ما آسیب وارد کند، ولی هنگامی که گالوانیزه می شوند دیگر خورده نخواهند شد و به راحتی می توان از آن ها استفاده کرد.

لوله‌های آهنی گالوانیزه را می شود بازیافت کرد و دوباره به عرصه تولیدات فلزی بازگرداند به همین دلیل استفاده از آن ها بسیار مقرون به صرفه است.

لوله‌های آهنی معمولا در طول 6 متر تولید می شوند و اتصالات مخصوص به خود را دارند که باید هنگام خرید آن ها بسیار دقت کنید.

برای خرید لوله‌های آهنی حتما باید به کیفیت و قیمت آن ها دقت کافی داشته باشید، زیرا این محصولات در همه جا با یک کیفیت تولید نمی شوند و به همین دلیل ممکن است قیمت های متفاوتی داشته باشند، از این رو به شما پیشنهاد می کنیم برای خرید این محصول دقت بسیار زیادی داشته باشید.